NEWS

Altın Karagöz Gürcistan’ın

Altın Karagöz Gürcistan’ın

Bu yıl 34.sü gerçekleştirilen Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın birincisi Gürcistan oldu. Dünyanın 18 farklı ülkesinden ekiplerin 6 gündür şampiyonluk için kıyasıya yarıştığı 34. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın kazananı Gürcistan ekibi oldu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından Kültür Bakanlığı'nın destekleriyle Harput Holding ana sponsorluğunda gerçekleştirilen 34. Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nda bu gece final heyecanı yaşandı. 18 farklı ülkeden 575 dansçı performanslarını bu kez şampiyonluk için sergiledi.

Şampiyonluk için ter döktüler

Bursa’da 6 gün boyunca hem Açıkhava Tiyatrosu sahnesinde hem de şehrin dört bir yanında en güzel gösterilerini Bursalılar için sergileyen ülke dansçıları, aynı zaman dünyaya barış mesajı verdiler. Yarışmanın son akşamında 575 dansçı, en güzel koreografilerini, ülkelerine özgü kostümleriyle, jürinin ve izleyenlerin beğenisine sundu. Tüm ülkelerin 5’er dakikalık şovlarla jürinin karşısında ter döktüğü yarışmanın kazananı ise Gürcistan oldu.

Dünyayı Bursa’da ağırladık

Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın birincisine ödülünü Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş verdi. 60. Uluslararası Bursa Festivali ve ardından pandemi sebebiyle 2 yıldır gerçekleştirilemeyen Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’yla Bursalıların yaklaşık bir buçuk aydır, kültür, sanat ve eğlence dolu günler yaşadığının altını çizdi. Bursa’nın hem nüfus yapısıyla, hem de diğer ülkelerle olan kardeşlik bağlarıyla, adeta Türkiye’nin kültür elçiliğini yapan bir şehir olduğuna dikkati çeken Başkan Aktaş, “Bursa ayrıca bu yıl 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti sıfatıyla, Türki Cumhuriyetlerin buluşma noktası oldu. Bu yıl 34. kez düzenlenen Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’yla da birçok dünya kentini Bursamızda ağırladık. Onlar Bursa’dan dünyaya barış mesajları verirken, biz de Bursa’da konuklarımızı en iyi şekilde misafir ettik. 6 gün süren bu serüven sonunda tabi ki bir birinci oldu ama her zaman olduğu gibi kazanan yine dostluk, barış ve dünya toplumlarının kardeşliği oldu” diye konuştu.

Bu etkinliğin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan başta Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, sponsorlara, BKSTV Başkanı Fehim Ferik ve çalışanlarına teşekkür eden Başkan Aktaş, “Bu festivalin ana gayesi barış ve kardeşliktir. Biz buradan Türkiye ve Bursa olarak barıştan ve kardeşlikten yana olduğumuzu tüm dünyaya haykırıyoruz. Bu barış meşalesinin daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyorum” dedi. Başkan Aktaş ile BKSTV Başkanı Sadi Etkeser, Kültür ve Turizm İl Müdürü Kamil Özer ile etkinliğin sponsorları Harput Holding, Erikli, Hayat Hastanesi, Sur Yapı Marka AVM ile Bursa Gastronomi Derneği temsilcilerine teşekkür plaketi verdi.

Gecede tüm ülke ekipleri, Türk halk dansları ekipleriyle birlikte, Bursa yöresi oyunları oynayarak tüm Bursalılara teşekkür ettiler. Ardından Başkan Alinur Aktaş ile BKSTV Başkanı Sadi Etkeser, sırasıyla yarışmada dereceye girenleri açıkladılar. Yarışmada TÜRKSOY Özel Ödülü’nü Bulgaristan kazanırken, mansiyon ödülüne Macaristan layık görüldü. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın üçüncüsü Bron Karagöz’ü Özbekistan alırken, ikinci olan Kosova Gümüş Karagöz’ü ülkesine götürdü. Altın Karagöz ise jürinin oylarıyla Gürcistan aldı. Başkan Alinur Aktaş ve BKSTV Başkanı Alinur Aktaş’a şampiyona ödülünü takdim ederek, tebriklerini ilettiler. 

Yarışması’nın birincisi 5 bin Avro, ikincisi 3 bin Avro, üçüncüsü ise 2 bin Avro para ödülünün sahibi olurken, mansiyon ve özel ödülüne layık görülen iki ülke ekibi ise Bin Avro’luk para ödülü aldı.