AHMET'İN HİKAYESİ

13.11.2022 14:00 / 16:00

Gürsu Kültür Merkezi

ZARRAFEH KHEİMEH SHAB BAZI GROUP / İran

Yaş Grubu 4+ Dil Azerice Süre 40 dk.

Hikâye anlatıcısı korona yıllarından sonra fırsatı değerlendirip çocuklar için oyunlar ve hikâyeler sergilemeye geldi, ancak uzun yıllar sahnelerden uzak kaldığı için birkaç hikâyeyi birbirine karıştırıyor. Ahmedin Naghili, performansımızın odak noktası olan Azerbaycan bölgesinde Hasan Kachal’in ünlü hikâyesinin bir anlatımıdır. Bu hikâye sırasında Azerbaycanın diğer folklor hikâyelerine referanslarımız var: tilki kuyruğu, kimin en güçlü olduğu ve Shangul ve Mangul hikâyesi. Devin evine giderken başka hikâyelere katılarak yaşam deneyimlerini arttıran Ahmed, artık hırsız devle savaşmaya gidebilir.

Yazan - Hojjat ZEİNALİ

Yönetmen - Hojjat ZEİNALİ

Oyuncular - Vaghar AGHAEİ, Sajjad DASHTİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı tarafından,  ASSITEJ Türkiye Merkezi’nin sanatsal desteği ile organize edilen 26. Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, 12-17 Kasım 2022 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecektir. 

Hedefi “Çocuk ve Gençlik Tiyatroları alanında, iletişim ve paylaşım temelli, uluslararası kültürel ve sanatsal bir arena oluşturmak” olarak belirlenen festivalde, daha önceki yılarda da olduğu gibi oyun gösterimlerinin yanı sıra atölyeler, değerlendirme toplantıları ve benzeri etkinlikler yer alacaktır.