HABERLER

Ege’nin iki yakası Bursa’da buluştu

Bursa Büyükşehir Belediyesi adına, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından, Atış Grup ana sponsorluğunda bu yıl 62. si düzenlenen Türkiye’nin en uzun soluklu festivali Uluslararası Bursa Festivali’nde bu akşam Anadolu ve Rumeli müziğinin eşsiz örnekleri yankılandı. 

Anadolu müziğinin yeni dönem çalgıları cümbüş ve divane ile bildik ezgileri farklı bir bakış açısıyla, blues, flamenko ve rebetiko gibi müzik türleriyle harmanlayan Duble Salih, müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı. Yıldırım Belediyesi’nin de katkılarıyla 62. Uluslararası Bursa Festivali’nin bu akşam ki konukları Duble Salih, Yıldırım Cazibe Merkezi’nde sahne aldı. 

Çalgılarıyla Anadolu ve Rumeli’den birçok ezgiyi, farklı yorumlarıyla dinleyicilere sunan Salih Nazım Peker ve Salih Korkut, tınılarıyla adeta Ege’nin iki yakasını Bursa’da buluşturdu.

Farklı oluşumlarda halk müziğine, deneysel ve yenilikçi yorumlar sunan Duble Salih, sergiledikleri akustik projede de Mapushane Çeşmesi’nin ardından seslendirdikleri, bir dönemin ünlü dizisi Çukur’da yayınlanan Giresun Türküsü ile ayakta alkışlandı.

Program öncesinde 36. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması için Bursa'da bulunan Bolivya, Bosna  Hersek, Polonya ve İspanya halk dansları ekipleri de sergiledikleri gösterilerle izleyenleri büyüledi.